• des:leg
  • des:leg
  • des:leg
  • des:leg

ویژگی بوت دوگانه روتر و سوئیچ در میکروتیک – Mikrotik Dual Boot


در این مقاله می خواهیم قابلیت بسیار کارامد سوئیچ های میکروتیک را معرفی کنیم که به شما این امکان را می دهند تا در سوئیچ خود عملیات سوئیچینگ را انجام داده و یا عملیات روتینگ را، که همان بوت دوگانه یا Dual Boot در میکروتیک می باشد.

CRS326-24G-2S+RM

این ویژگی در حال حاضر بر روی سه سوئیچ میکروتیک CRS326-24G-2S+RM – CRS328-24P-4S+RM – CRS317-1G-16S+RM فعال می باشد، برای فهمیدن این که سوئیچ شما از این قابلیت پشتیبانی می کند یا نه می توانید در توضیحات سایت میکروتیک قسمت Operating System را مشاهده کنید.

ویژگی دوال بوت در میکروتیک

شما می توانید در صورت پشتیبانی دستگاه مورد نظر از سیستم عامل های RouterOS یا SwOS استفاده کنید. به این صورت که در صورت نیاز به عملیات پیشرفته تر روتینگ از RouterOS و در صورت نیاز به عملیات سوئیچینگ از SwOS استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حالت SwOS امکان استفاده از نرم افزار Winbox امکان پذیر نمی باشد و باید از  Webfig و یا Serial Console استفاده نمایید.

 

تغییر سیستم عامل در میکروتیک:

اگر درحال استفاده از RouterOS باشید و می خواهید به SwOS تغییر بدهید، کافیست با Winbox به میکروتیک خود متصل شوید و سپس مانند تصویر زیر وارد مسیر system >> routerboard >> settings شده و BOOT OS را به SwOS تغییر دهید و میکروتیک را یک بار Restart کنید.

 

 کنسول Winbox

کنسول webfig

همچنین در صورت اتصال به صورت Serial Terminal می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:

/system routerboard settings set boot-os=swos

اما اگر میکروتیک در حالت SwOS قرار دارد می توانید از طریق کنسول وب (Webfig) وارد شده و در تب system بر روی Boot RouterOS کلیک کنید.

از طریق Serial Console هم مانند شکل زیر عمل کنید:

 

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.